Mar 30, 2026 Deixa un missatge

Canonada elèctrica-Fusion-ASTM A672 soldada

info-331-152info-225-225

Canonada elèctrica-Fusion-soldada (EFW) ASTM A672

Visió general bàsica

ASTM A672és l'especificació estàndard per acanonada d'acer-soldada- per fusió elèctrica (EFW).fabricat a partir deplaques de qualitat de recipients a pressió, dissenyat perservei d'alta-pressió a temperatures moderades[citació:2, citació:4]. A diferència de la canonada ERW (que no utilitza metall de farciment), les canonades A672 es solden ambmetall d'aportació afegit, normalment utilitzant elSoldadura per arc submergit (SAW)procés, donant com a resultat una costura longitudinal forta i fiable, adequada per a aplicacions exigents [citació:3, citació:5].

Característiques clau

CaracterísticaDescripció
Procés de fabricacióElèctric-soldat per fusió (EFW) amb metall d'aportació afegit; normalment soldadura d'arc submergit longitudinal (LSAW) o soldadura d'arc submergit doble (DSAW) [citació:2, citació:5]
Font materialPlaques de qualitat de recipients a pressió (ASTM A285, A515, A516, A537, etc.) [citació:3, citació:5, citació:8]
Aplicació primàriaServei d'alta-pressió atemperatures moderades(-29 °C a 343 °C / -20 °F a 650 °F) [citació:3, citació:5]
Gamma de diàmetres16 polzades (400 mm) i més grannominalment; fins a 60" o més [citació:2, citació:4]
Gruix de paretFins a3 polzades (75 mm)inclòs [citació:2, citació:4]
LongitudNormalment 6 m i 12 m; longituds personalitzades disponibles
Tractament tèrmicRequisits per classe (alleujat, normalitzat, apagat i temperat) [cita:3, cita:4]

Sistema de designació de graus

ASTM A672 utilitza adesignació de dues-partssistema:Grau(indicant el material de la placa) iClasse(indicant tractament tèrmic i nivell d'inspecció).

Qualificacions (material de la placa)

GrauEspecificació de la placa corresponentTipus d'acer
A45, A50, A55ASTM A285 Gr. A, B, CAcer al carboni (tracció baixa/intermedia)
B55, B60, B65, B70ASTM A515 Gr. 55, 60, 65, 70acer al carboni, mort,servei de temperatura moderada[citació:3, citació:8]
C55, C60, C65, C70ASTM A516 Gr. 55, 60, 65, 70Acer al carboni, mort, gra fi,tenacitat millorada[citació:3, citació:8]
D70, D80ASTM A537 Cl. 1, 2Silici de manganès-, normalitzat o Q&T
E55, E60ASTM A442 Gr. 55, 60Acer al carboni
H75, H80ASTM A302 Gr. A, B, C, DManganès-molibdè
J80, J90, J100ASTM A533 Cl. 1, 2, 3Manganès-molibdè, Q&T
K75, K85ASTM A202 Gr. A, BSilici-manganès-crom
L65, L70, L75ASTM A204 Gr. A, B, CMolibdè
N75ASTM A299Silici-manganès

*Nota: els números de grau indiquen una resistència a la tracció mínima aproximada en ksi (per exemple, una resistència a la tracció mínima de B60=60,000 psi).*

Designacions de classe (tractament tèrmic i inspecció)

El número de classe segueix un patró lògic on elel primer dígit indica el tipus de tractament tèrmici elel segon dígit indica el nivell d'inspecció[citació:3, citació:4]:

ClasseTractament tèrmicRadiografia (RT)Prova de pressióFactor conjunt (E)
10, 12CapNo / SíNo / Sí0.85
20, 22Alleujat de l'estrèsNo / SíNo / Sí0.90
30, 32NormalitzatNo / SíNo / Sí1.00
40, 42Normalitzat i temperatNo / SíNo / Sí1.00
50, 52Temprat i temperatNo / SíNo / Sí1.00

Seleccions més habituals:

Classe 12:Tal com-soldat, totalment inspeccionat (RT + prova hidràulica) - per al servei general

Classe 22:Alleujat de l'estrès, completament inspeccionat -estàndard per a moltes aplicacions

Classe 32:Normalitzat, totalment inspeccionat, quan es necessita el refinament del gra

Classe 42:Normalitzat i temperat, completament inspeccionat: per millorar les propietats{0}}de temperatures elevades

Composició química (típica per als graus comuns)

GrauCarboni (C) % màximSilici (Si) %Manganès (Mn) % màxim% màxim de fòsfor (P)% màxim de sofre (S)
A45/A50/A550.17-0.28-0.980.0350.035
B55/B60/B65/B700.20-0.310.13-0.451.300.0350.035
C55/C60/C65/C700.18-0.270.55-0.980.79-1.300.0350.035

Font:

Propietats mecàniques (metall base)

GrauLímit de rendiment (MPa) minResistència a la tracció (MPa)% d'allargament (longitudinal)Resistència a la tracció de la soldadura (MPa) mín
A45165310-45030310-450
A50185345-48528345-485
A55205380-51527380-515
B55205380-51527380-515
B60220415-55025415-550
B65240450-58523450-585
B70260485-62021485-620
C55205380-51527380-515
C60220415-55025415-550
C65240450-58523450-585
C70260485-62021485-620

Font:

Nota:La resistència a la tracció del punt de soldadura ha de complir o superar la resistència a la tracció mínima del grau de metall base.

Toleràncies dimensionals

ParàmetreTolerància
Diàmetre exterior (D ≤ 406,4 mm)±0,75% o ±3 mm (el que sigui més gran)
Diàmetre exterior (D > 406,4 mm)±0,75% o ±5 mm (el que sigui més gran)
Gruix de paret (t ≤ 15 mm)+10% / -5%
Gruix de paret (t > 15 mm)+8% / -3%
Rectitud≤ 0,15% de la longitud total (màxim 3 mm per metre)
Longitud+50mm / -0mm (longituds fixes)

Requisits de proves i inspecció

Tipus de provaPropòsitAplicabilitat
Anàlisi QuímicaVerificar la composició del material de la placa (calor de cada molí)Tots els graus
Anàlisi de metalls de soldaduraVerifiqueu la composició del material de soldadura dipositat acabat (cada 500 peus)Totes les canonades
Prova de tensióVerificar el rendiment i la resistència a la tracció (un per lot)Tots els graus
Prova de flexió de soldadura guiada transversalVerificar la ductilitat i la integritat de la soldadura (dues mostres per lot)Totes les canonades
Examen radiogràfic (RT)Detectar defectes de soldadura: longitud total de cada soldaduraObligatori per a les classes amb "1" o "2" com a segon dígit [citació:3, citació:4]
Prova hidrostàticaProva d'-estanquitatObligatori per a les classes amb "2" o "3" com a segon dígit [citació:3, citació:4]
Proves no-destructives (NDT)Inspecció de costura de soldadura i cos de canonadaRequisits per classe [citació:2, citació:5]

Comparació: ASTM A672 vs. A671 vs. A691

AspecteASTM A672ASTM A671ASTM A691
Temperatura de serveiTemperatures moderades(-29 °C a 343 °C)Atmosfèrics i temperatures més baixes(fins a -46 °C)Temperatures elevades(fins a 593 °C)
Enfocament primariForça de temperatura elevada, capacitat d'alta-pressióTenacitat a baixa-temperatura, propietats d'impacteAlta{0}}resistència a la temperatura, resistència a la fluència
Graus típicsB60, B65, B70 (basat en A515)CC60, CC65, CC70 (basat en A516)1CR, 1,25CR, 2,25CR, 5CR, 9CR (aliatges Cr-Mo)
Tipus de materialAcer al carboni (mort)Acer al carboni (gran mort / gra fi)Acer d'aliatge de crom-moli
Aplicacions comunsLínies de vapor de la central elèctrica, canonada externa de la caldera, geotèrmicaConduccions de procés a baixa-temperatura, GNL, servei en fredLínies de vapor d'alta-temperatura, escalfadors de refineria

Aplicacions comuns

IndústriaAplicacions
Generació d'energiaConduccions externes de la caldera, línies de vapor, sistemes d'aigua d'alimentació, transport de vapor d'alta pressió{0}
GeotèrmicaConduccions de vapor i aigua calenta a pressió
Petroli i gasLínies de transmissió, canonades de refineria, línies de procés d'alta-pressió
PetroquímicaConduccions de procés d'alta-pressió, línies de plantes químiques
InfraestructuraSistemes de canonades industrials que requereixen pressió moderada a alta
Transmissió d'aiguaConduccions d'aigua d'alta pressió-de gran-diàmetre-

Avantatges clau

AvantatgeDescripció
Capacitat de gran diàmetrePot produir canonades molt més grans que les capacitats sense costures o ERW (16" a 60"+) [citació:2, citació:4]
Parets GruixudesAdequat per a aplicacions d'alta-pressió que requereixen un gruix de paret important (fins a 75 mm) [cita:2, cita:4]
Flexibilitat dels materialsÀmplia gamma de graus de plaques disponibles per a diferents condicions de servei
Rendiment de temperatura elevadaDissenyat específicament per a un servei a temperatura moderada (fins a 343 °C)
Opcions de control de qualitatEl sistema de classes permet fer coincidir el nivell d'inspecció amb la criticitat del servei
Alta eficiència conjuntaLa classe 32/42 aconsegueix el factor d'unió E=1.00, reduint el gruix de paret necessari

Consideracions importants

1. Selecció de grau per temperatura

Graus -B (A515): Preferible per a servei a temperatura moderada- Dissenyat específicament per a aplicacions a temperatures elevades

Qualificacions C-(A516):Gra fi, resistència millorada: millor per a aplicacions a baixa-temperatura

Nombre més alt=resistència més alta (60, 65, 70 indiquen una resistència a la tracció aproximada en ksi)

2. Lògica de selecció de classes

El sistema de numeració de classes fa que la selecció sigui senzilla:

Primer dígit= Tractament tèrmic: 10 (com-soldat), 20 (alleugerit), 30 (normalitzat), 40 (normalitzat i temperat), 50 (apagat i temperat)

Segon dígit= inspecció: 0 (cap), 1 (només RT), 2 (RT + prova hidràulica), 3 (només prova hidràulica)

Seleccions més habituals per al servei de temperatura moderada:

Classe 12:Tal com-soldat, totalment inspeccionat, per al servei general

Classe 22:Alleujat de l'estrès, completament inspeccionat -estàndard per a moltes aplicacions

Classe 32:Normalitzat, totalment inspeccionat, quan es necessita el refinament del gra

Classe 42:Normalitzat i temperat, totalment inspeccionat: per obtenir propietats{0}}de temperatures elevades millorades

3. Factor d'eficiència conjunta

Per a canonades de procés dissenyades segons ASME B31.3, el factor d'eficiència de la junta (E) depèn de la classe:

Classe 10/12: E = 0.85

Classe 20/22: E = 0.90

Classe 30/32/40/42/50/52: E = 1.00

L'especificació de la classe 32 o 42 permet un factor d'unió d'1,0, reduint el gruix de la paret i el pes de la canonada requerits.

4. Compliment del codi

Codi ASME: Sovint s'adopta comSA-672per a aplicacions del codi de calderes i recipients a pressió

Consulteu els codis de construcció aplicables (ASME B31.1 Power Piping, B31.3 Process Piping) per als factors d'acceptació i disseny.

5. Garantia de qualitat

Certificat de prova de molí:EN 10204 Tipus 3.1 o 3.2normalment requerit per a aplicacions crítiques

Assegureu-vos que totes les proves requerides (RT, prova hidràulica) per classe especificada estiguin documentades

Sol·liciteu l'informe d'inspecció del molí del lot de producció per a la verificació del disseny del projecte

Resum

Tub ASTM A672 EFWés l'especificació estàndard per a canonades d'acer de fusió elèctrica-de gran-diàmetre i soldadura elèctrica fabricades a partir de plaques de qualitat de recipients a pressió perservei d'alta-pressió a temperatures moderades. Es distingeix per la sevaGrau(indicant el material de la placa, per exemple, B70 de A515 Gr.70 per a un servei a temperatura elevada) iClasse(indicant el nivell d'inspecció i tractament tèrmic, p. ex., Classe 22 per alleujar l'estrès-amb radiografia i prova hidràulica).

Disponible en diàmetres a partir deDe 16 polzades (400 mm) a més de 60 polzadesamb gruixos de paret fins a75 mm, Les canonades A672 es fabriquen mitjançant soldadura d'arc submergit de doble cara (DSAW) amb metall d'aportació afegit, que garanteix unes costures longitudinals d'alta-integritat. El sistema Class permet als enginyers seleccionar la combinació adequada de tractament tèrmic i inspecció en funció de la criticitat del servei, amb classes superiors (32/42) aconseguint un factor d'eficiència conjunta d'1,0.

Quan s'ha d'especificar ASTM A672:

El sistema funciona a alta pressió amb temperatures moderades (fins a 343 °C)

L'acer al carboni és adequat per a l'entorn de corrosió

Les aplicacions inclouen aigua d'alta-aigua, vapor i canonades de procés a refineries, centrals elèctriques i instal·lacions geotèrmiques

Es requereixen grans diàmetres i parets gruixudes quan la canonada ERW no sigui factible

En fer la comanda, especifiqueu:ASTM A672, grau [p. ex., B70], classe [p. ex., 22], mida (OD x WT), longitud, acabat final i qualsevol requisit addicional.

Enviar la consulta

whatsapp

Telèfon

Correu electrònic

Investigació