Jan 15, 2026 Deixa un missatge

Tuberia EN10216-2 CS SMLS

info-259-194info-225-225

EN 10216-2 Tubs d'acer sense soldadura per a fins a pressió

Visió general

EN 10216-2és l'estàndard europeu pertubs d'acer sense soldadura per a pressió - Part 2: tubs d'acer no-aliat i aliat amb propietats de temperatura elevada especificades. És elsuccessor modern de DIN 17175i cobreix tubs sense costura per al servei d'alta-temperatura en calderes, intercanviadors de calor, sobreescalfadors i equips a pressió similars.


Graus d'acer i classes de temperatura

Els graus EN 10216-2 estan designats pernivell de resistència i tipus d'aliatge, amb propietats garantides a temperatures elevades:

Designació de grau Tipus d'aliatge Temp. màxima de servei Estàndards comparables
P195GH Acer al carboni 300 graus ASTM A53 Gr. A
P235GH Acer al carboni 350 graus ASTM A106 Gr. B, DIN 17175 St 35.8
P265GH Acer al carboni 350 graus ASTM A106 Gr. C
P295GH Acer al carboni 350 graus -
16 Mo3 0,3% d'acer Mo 500 graus ASTM A335 P1, DIN 17175 15Mo3
8MoB5-4 0,5% d'acer Mo-B 500 graus -
13CrMo4-5 1% Cr-0,5% Mo 550 graus ASTM A335 P12, DIN 17175 13CrMo4-5
10CrMo5-5 1,25% Cr-0,5% Mo 550 graus -
10CrMo9-10 2,25% Cr-1% Mo 580 graus ASTM A335 P22, DIN 17175 10CrMo9-10
7CrWVMoNb9-6 9% Cr-1% Mo-V-Nb 600 graus ASTM A335 P91
12CrMo19-5 5% Cr-0,5% Mo 600 graus ASTM A335 P5, DIN 17175 12CrMo19-5
X11CrMo5+NT 5% Cr-0,5% Mo 600 graus -
X11CrMo9-1+NT 9% Cr-1% Mo 600 graus ASTM A335 P9

Nomenclatura:

P= Propòsit de pressió

Número= Límit de fluència mínima en MPa a temperatura ambient

GH= Propietats d'alta-temperatura garantides

Graus d'aliatge:El nombre indica el % aproximat dels elements clau d'aliatge


Propietats mecàniques (temperatura ambient)

Grau Rendiment (ReH) mín, MPa Tracció (Rm), MPa Elongació (A) mín, % Prova d'impacte
P235GH 235 360-510 25 Opcional
P265GH 265 410-570 22 Opcional
16 Mo3 270 440-590 22 Obligatori
13CrMo4-5 280 440-590 22 Obligatori
10CrMo9-10 280 440-590 22 Obligatori
7CrWVMoNb9-6 420 590-790 18 Obligatori
12CrMo19-5 280 440-590 22 Obligatori

Nota: les proves d'impacte "obligatòries" vol dir que les proves Charpy V-notch són obligatòries.


Composició química (% màxim, qualificacions clau)

Grau C Si Mn P S Cr Mo Altres
P235GH 0.16 0.35 1.20 0.025 0.020 - - Alt Alt Major o igual a 0,020
P265GH 0.20 0.40 1.40 0.025 0.020 - - Alt Alt Major o igual a 0,020
16 Mo3 0.14 0.35 0.80 0.025 0.020 - 0.25-0.35 Alt Alt Major o igual a 0,020
13CrMo4-5 0.15 0.35 0.80 0.025 0.020 0.70-1.15 0.45-0.65 Alt Alt Major o igual a 0,020
10CrMo9-10 0.15 0.50 0.80 0.025 0.020 2.00-2.50 0.90-1.20 Alt Alt Major o igual a 0,020
7CrWVMoNb9-6 0.08-0.12 0.20-0.50 0.30-0.60 0.020 0.010 8.00-9.50 0.85-1.05 V:0,18-0,25, Nb:0,06-0,10
12CrMo19-5 0.15 0.50 0.80 0.025 0.020 4.00-6.00 0.45-0.65 Alt Alt Major o igual a 0,020

Característiques principals:

Acer de gra fi:Alumini mort per al refinament del gra (Altot superior o igual al 0,020%)

Baix sofre:Menys o igual al 0,020% per a una millor soldabilitat i resistència a HIC

Control del fòsfor:Menys o igual al 0,025% per millorar la tenacitat

Tots els graus:Pràctica de gra fi totalment matat


Procés de fabricació

Producció de tubs sense soldadura:

Fabricació d'acer:Forn bàsic d'oxigen o d'arc elèctric amb refinament secundari

Casting continu:Pràctica de gra fi amb refrigeració controlada

Treball en calent:Procés Mannesmann (perforació rotativa) o extrusió

Tractament tèrmic: Obligatori- varia segons el grau:

P195-P295GH:Normalitzat o normalitzat i temperat

Graus d'aliatge:Normalitzat i temperat

Aliatges avançats (tipus P91):Austenitzat, temperat i temperat

Acabats:Amidar, allisar, tallar

Prova:Total compliment dels requisits estàndard

Interval de mides:

Diàmetre exterior:De 10,2 mm a 711 mm (≈ ⅜" a 28")

Gruix de paret:1,0 mm a 80,0 mm

Longitud:Normalment 6-12 m; disponible fins a 18 m


Requisits de tractament tèrmic

Categoria de grau Tractament tèrmic obligatori Condicions típiques
Acers al carboni (P195-P295GH) Normalitzat o Normalitzat i Temprat Normalització: 880-950 graus, aire fresc
Mo i Cr-Aliatges Mo (16Mo3-13CrMo4-5) Normalitzat i temperat Normalització: 900-980 graus, Tremp: 680-750 graus
Aliatges superiors (10CrMo9-10, etc.) Normalitzat i temperat Normalització: 920-1000 graus, Tremp: 680-780 graus
Cr avançat al 9% (tipus P91) Austenitzat, temperat i temperat Austenitzar: 1040-1080 graus, apagar, temperar: 730-780 graus

Símbols:

+N= Normalitzat

+NT= Normalitzat i temperat

+ QT= Temprat i temperat

+A= Recuit


Requisits de proves i inspecció

Prova Referència estàndard EN Requisits clau
Prova hidrostàtica EN 10216-2 Clàusula 8 Pressió=20×S×tDD20×S×t​ (bar)
S=0.8 × ReH a la temperatura de prova
Durada Major o igual a 10 segons
Prova de tracció EN ISO 6892-1 Temperatura ambient + temperatura elevadaper a alguns graus
Espècimens transversals per a D Majors o iguals a 40 mm
Prova d'impacte EN ISO 148-1 Obligatori per als graus d'aliatge
Normalment 40J a 20 graus o temperatura especificada
Prova d'aplanament EN ISO 8492 Per a D inferior o igual a 50 mm i t/D inferior o igual a 0,1
Prova de flexió EN ISO 8491 Alternativa a la prova d'aplanament
Prova de duresa EN ISO 6506-1 Obligatori per als graus d'aliatge
Sovint Brinell o Vickers
Prova no destructiva Sèrie EN 10246 Opcional, per acord (UT, ET, RT)
Prova de ruptura de fluència EN ISO 204 Opcional, per al disseny d'-altes temperatures

Especial per al grau 7CrWVMoNb9-6 (tipus P91):

Prova de duresa obligatòria

Examen de la microestructura

Duresa després del tremp: 180-250 HB


Toleràncies dimensionals

Paràmetre Tolerància segons EN 10216-2
Diàmetre exterior (D) D Menor o igual a 101,6 mm: ±0,5 mm o ±0,75% (més)
101,6 < D Menor o igual a 406,4 mm: ±0,75%
D > 406,4 mm: ±1,0%
Gruix de paret (t) +15%, -10% del nominal
Excentricitat Menor o igual al 10% del gruix nominal de la paret
Longitud Longitud fixa: +10 mm, 0 mm
Rectitud Inferior o igual al 0,15% de la longitud total
Pes ±10% del pes teòric per tub individual

Aplicacions

Indústries primàries:

Generació d'energia:Tubs de caldera, sobreescalfadors, reescalfadors, línies principals de vapor

Petroquímica:Tubs d'escalfament, canonades de reformador, línies de procés d'alta-temperatura

Refinació:Unitats de craqueig catalític, hidrocraqueador, visbreaker

Indústria química:Reactors d'alta-temperatura, intercanviadors de calor

Calderes industrials:Sistemes de vapor d'alta-pressió

Condicions típiques del servei:

Temperatura:300 graus a 600 graus (depenent del grau)

Pressió:Alta pressió (típica 100-200 bar)

Mitjans de comunicació:Vapor, gasos calents, olis tèrmics, fluids de procés

Medi ambient:Aplicacions industrials{0}}d'alta temperatura


Comparació amb altres estàndards

Paràmetre EN 10216-2 P235GH ASTM A106 Gr. B DIN 17175 St 35.8
Rendiment mín 235 MPa 240 MPa 235 MPa
Gamma de tracció 360-510 MPa Superior o igual a 415 MPa 360-480 MPa
Carboni Màx 0.16% 0.30% 0.17%
Sofre Màx 0.020% 0.035% 0.035%
Classificació de temperatura Garantit a 350 graus Fins a 400 graus Fins a 350 graus
Refinament de gra Al-assassinat (obligatori) Opcional Al{0}}matat

Avantatges de la norma EN 10216-2:

Propietats de temperatura elevada garantides

Controls químics més estrictes(S inferior, P)

Pràctica obligatòria de gra fi

Requisits de proves integrals

Conformitat amb PED per al marcatge CE


Certificació de materials i traçabilitat

Documentació requerida:

Certificat EN 10204 3.2:Certificat d'inspecció específic (estàndard)

Traçabilitat total:Número de fondre/escalfar

Anàlisi química:Informe espectroquímic complet

Proves mecàniques:Ambient i temperatura elevada si cal

Registres de tractament tèrmic:Temps, temperatures, velocitats de refrigeració

Informes d'ECM:Si es realitza ultrasons o altres ECM

Marcatge obligatori:

Nom del fabricant/marca comercial

Designació EN 10216-2

Grau (p. ex., 13CrMo4-5)

Mida (D × t)

Número de calor

Marcat CE (per a aplicacions PED)

Símbol de tractament tèrmic (p. ex., +NT)

Marca d'inspecció


Fabricació i soldadura

Pautes de soldadura:

Preescalfar: Necessari per als graus d'aliatge(normalment 150-300 graus)

Tractament tèrmic post-soldadura: Obligatori per als graus d'aliatge

Metalls de farciment:Ha de coincidir o superar el metall base

Control d'entrada de calor:Crític per als graus d'aliatge

Qualificació del procediment:Segons EN ISO 15614-1

Consideracions especials per al grau 7CrWVMoNb9-6 (P91):

Preescalfament estricte:200-250 graus

Temperatura interpass:300 graus màxim

PWHT:730-780 graus durant un mínim d'1 hora

Metall de farciment:Normalment coincideixen 9Cr-1Mo-V

Prova del procediment de soldadura:Inclou proves de fluència per a aplicacions crítiques

Formació i plegat:

Flexió en calent:Preferit per als graus d'aliatge

Radi de curvatura mínim:Normalment 3 × OD per a la flexió en fred

Tornada de primavera:Compte en el disseny d'eines

Tractament tèrmic després de la flexió:Sovint es requereix per als graus d'aliatge


Informació de comanda

Dades essencials:

Estàndard: EN 10216-2

Grau: per exemple, 13CrMo4-5

Condicions de tractament tèrmic: +N, +NT, etc.

Dimensions: D (mm) × t (mm) × L (mm o m)

Quantitat: Nombre de peces o metres totals

Certificació: EN 10204 3.1 o 3.2

Proves addicionals: NDT, duresa, impacte a temperatura específica

Elaboració final: Llis, bisellat, especial

Comanda de mostra:

text

Tubs sense soldadura segons EN 10216-2 Grau: 13CrMo4-5 Tractament tèrmic: Normalitzat i temperat (+NT) Dimensions: 88,9 × 7,0 × 8000 mm Quantitat: 150 peces Extrems: Bisellat 37,5 graus ± 2,5 graus amb terra {1} EN 6 mm, certificació completa {1} traçabilitat Addicional: informe de la prova de duresa, impacte Charpy a 20 graus NDT: proves ultrasòniques de longitud completa Marcatge: segons EN 10216-2 amb número de calor i marca CE


Ús de la indústria i posició al mercat

Mercat europeu:

Elecció estàndard:Per a equips a pressió d'alta-temperatura a la UE

Compliment PED:Imprescindible per al marcatge CE

Percepció de la qualitat:Qualitat premium amb propietats garantides

Usuaris principals:Serveis elèctrics, empreses de petroli i gas, indústria química

Projectes globals:

Àmpliament especificat a les instal·lacions d'enginyeria-europees a tot el món

Reconegut pels contractistes EPC internacionals

Sovint s'utilitza juntament amb els estàndards ASTM en projectes multinacionals

Posició de preu:

Graus de carboni:Comparable a ASTM A106

Graus d'aliatge:20-50% de prima sobre els acers al carboni

Aliatges avançats (P91):Prima important pel rendiment


Garantia de qualitat

Paràmetres clau de qualitat:

Mida del gra:Estructura de gra fi (ASTM 5 o més fi)

Microestructura:Adequat per a la temperatura de servei

Duresa:Dins dels intervals especificats (crític per als graus d'aliatge)

Qualitat de la superfície:Lliure de defectes, descarburació controlada

Coherència dimensional:Gruix de paret uniforme

Mètodes d'inspecció habituals:

Prova d'ultrasons:Per a defectes interns i mesura de paret

Corrent de Foucault:Per defectes superficials

Partícula magnètica:Per a defectes-de ruptura de superfícies

Identificació positiva del material:Per a la verificació de la qualificació

Examen metal·logràfic:Per a la verificació de la microestructura


Referència creuada d'estàndards equivalents

Grau EN 10216-2 Equivalent ASTM Equivalent ISO Equivalent JIS
P235GH A106 Gr. B ISO 9329-2 P235 JIS G3455 STPA 12
16 Mo3 A335 P1 - JIS G3455 STPA 20
13CrMo4-5 A335 P12 ISO 9329-2 13CrMo4-5 JIS G3455 STPA 23
10CrMo9-10 A335 P22 ISO 9329-2 10CrMo9-10 JIS G3455 STPA 25
7CrWVMoNb9-6 A335 P91 - -
12CrMo19-5 A335 P5 ISO 9329-2 12CrMo19-5 JIS G3455 STPA 26

Resum tècnic

EN 10216-2és elestàndard europeu modern per a-tubs de pressió sense soldadura d'alta temperatura, que combina controls de materials rigorosos, tractament tèrmic obligatori i proves exhaustives per garantir un rendiment fiable en un servei exigent a temperatura elevada.

Punts forts clau:

Propietats de temperatura elevada garantides:Cada grau té temperatures màximes de servei especificades amb propietats mecàniques garantides

Controls de materials superiors:Pràctica de gra fi, baix en sofre/fòsfor, aliatge controlat

Prova integral:Assajos d'impacte obligatoris per a graus d'aliatge, controls de duresa

Compliment PED:Imprescindible per al marcatge CE d'equips a pressió a Europa

Traçabilitat i documentació:Historial complet del material i registres de proves

Directrius de selecció:

Per al servei de vapor a 350 graus:P235GH o P265GH

Per al servei a 500 graus:16Mo3 o 8MoB5-4

Per al servei a 550 graus:13CrMo4-5 o 10CrMo5-5

Per al servei a 580 graus:10CrMo9-10

Per al servei a 600 graus:7CrWVMoNb9-6 (tipus P91) o 12CrMo19-5

Quan s'ha d'especificar EN 10216-2:

Projectes europeus:On es requereixen els estàndards de la UE i el compliment PED

Aplicacions d'alta{0}temperatura:Per sobre de 300 graus on es necessiten propietats garantides

Serveis crítics:Generació d'energia, tubs d'escalfament de refineria, vapor d'alta-pressió

Projectes amb Enginyeria Europea:On la traçabilitat i la documentació dels materials són fonamentals

Quan el cost del cicle de vida és important:El rendiment superior-a alta temperatura redueix el manteniment

L'estàndard representa l'estat--d'avantguarda-dels materials europeus de canonades d'alta-temperatura, amb un rendiment provat en algunes de les aplicacions industrials més exigents del món.

*Nota: per a aplicacions per sobre de 600 graus o que requereixin aliatges especials, tingueu en compte la norma EN 10216-5 (tubs sense soldadura d'acer inoxidable) o altres estàndards especialitzats.*

Enviar la consulta

whatsapp

Telèfon

Correu electrònic

Investigació